Presidentin muotokuva valmistettiin yli 14 000 pennistä

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja

Jokaisessa Yhdysvaltojen pennin kolikossa on Abraham Lincolin kasvojen kuva. Niinpä Youtuben Vat19-kanavan väki päätti osoittaa kunniaa yhdelle maan historian arvostetuimmista presidenteistä ennennäkemättömällä tavalla.

Youtubessa julkaistulla videolla valmistetaan Lincolnin muotokuvaa pennin kolikoista. Työ ei ollut missään nimessä helppoa tai nopeaa, sillä yhteensä kolikoita kului teokseen 14 833 kappaletta.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

Lopputuloksena syntyi näyttävä, lähes kolme metriä korkea mosaiikki. Vaikka kolikoita on taulussa valtava määrä, jää niiden rahallinen arvo varsin pieneksi. Taulun penneillä on yhteensä arvoa vain 148.33 dollarin verran.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.

.