Harambe-gorillan isoäiti lopetettiin eläintarhassa

Uutiset Toimittaja:

Maailmankuuluksi gorillaksi taannoin traagisen kuolemansa myötä noussut Harambe jouduttiin ampumaan, kun varomaton äiti pudotti lapsensa eläintarhan gorilla-aitaukseen. Asiantuntijoiden mukaan gorilla ei ollut tekemässä lapselle pahaa, mutta vartijat ampuivat gorillan siitä huolimatta.

Nyt Cincinnati Zoo on ilmoittanut, että Haramben isoäiti Josephine on jouduttu lopettamaan pitkällisen sairastelun jälkeen 49-vuotiaana.

Eläintarhan mukaan Josephine päätettiin nukuttaa lopulliseen uneen, kun se ei enää jaksanut noutaa edes sen suosikkiherkkuja varhain keskiviikkoaamuna. Josephinen ensimmäinen poikanen Moja oli Haramben isä.

Splash
Splash

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset -osioistamme.