NASA julkaisi 360-videon: Tältäkö Trappist-planeetalla näyttää?

NASA uutisoi eilen tehneensä tieteellisen läpimurron, jossa ulkoavaruudesta on löydetty seitsemän uutta eksoplaneettaa. Planeetat kiertävät 40 valovuoden päässä sijaitsevaa Trappist-1 -kääpiötähteä.

---
---

Eksoplaneetoista on nähty verkossa jo erilaisia taiteilijoiden tulkintoja. Nyt NASA on julkaissut 360 asteen videon, joka vie Trappist-1d -planeetan pinnalle. Se paljastaa, miltä planeetalla saattaa tähän asti kerättyjen tietojen perusteella näyttää.

Koska planeetat ovat niin lähellä toisiaan, voitaisiin osa niistä erottaa Trappist-1d:n taivaalla lähes saman kokoisina kuin Kuu Maapallolla. Kolme kääpiötähteä kiertävistä planeetoista sijaitsee elinkelpoisella vyöhykkeellä. Tämän ansiosta niillä voisi olla jopa elämää. Kaikilla seitsemällä planeetalla voi olla vettä.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.