Suomessa syntyi taannoin kansainvälinen hittijuoma, kun Kyrö Distillery Companyn Napue-ginistä tehty gin & tonic valittiin maailman parhaaksi. Nyt saman isokyröläisen yrityksen menestys on jatkunut, kun sen tuottama Koskue-gin on valittu maailman parhaaksi lajissaan.
Koskue Cask Gin valittiin Britanniassa Gin Masters-kilpailussa parhaaksi kypsytetyksi giniksi. Kilpailussa oli ennätysmäärä ginejä, sillä kypsytettyjen ginien sarjassa oli yhteensä 40 kilpailijaa. Tuomaristo valitsi suomalaisjuoman kypsytetyt ginit -sarjan parhaksi. Tuomaristo koostui juoma-alan ammattilaisista ja suuren osallistujamäärän takia tuomaristo oli jakautunut viiteen paneeliin.
– Upea suutuntuntuma ja aivan uskomaton jälkimaku, aivan kuin olisi syönyt sitruunalla ja katajanmarjalla maustettua sokerikakkua – teki mieli lisää heti! Kaksi parasta ovat parhaimmat ginit mitä olen maistanut pitkään aikaan, tuomariston Elise Craft luonnehti Koskueta.
– Koskue on gini joka on ikäänkuin rakennettu tynnyrin ympärille: saamme tynnyristä kolmen kuukauden kypsytyksen jälkeen hyvän ginin ja tämän jälkeen täydennämme sen appelsiininkuori- ja mustapippuritisleillä. Ginin pohjatisleenä on ruistisle joka antaa hennon pippurisuuden, päätislaaja Kalle Valkonen kertoo.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten Kyrö Distillery Company tai laajemmin aihealueesta Lux Ruoka.