Elektroninen urheilu kasvattaa jatkuvasti suosiotaan ympäri maailman. Pian myös Farming Simulatorin -maanviljelypelin mestarit tulevat ottamaan toisistaan mittaa.
Giants Software -yhtiö on ilmoittanut perustavansa Farming Simulator League -kilpailusarjan. Sen myötä eri puolilla maailmaa tullaan järjestämään 10 Farming Simulator -turnausta ja finaaliottelu, jonka voittajajoukkue palkitaan 100 000 euron palkintopotilla.
Farming Simulator Leaguessa toisistaan ottavat mittaa kolmen hengen joukkueet. Mashable-sivuston mukaan Giants Software ei ole vielä paljastanut tarkempia yksityiskohtia liigassa käytettävästä pelitilasta.
Farming Simulator -peleissä pelaajat heitetään maajussin saappaisiin huolehtimaan erilaisista tehtävistä maatilalla. Pelisarjan osia on myyty maailmanlaajuisesti yli 15 miljoonaa kappaletta.
Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten e-urheilu, maatila, pelaaminen tai laajemmin tästä aihealueesta Digi, Pelit -osioistamme.