Kirjoitusvirheitä sattuu joka paikassa, mutta toisissa ne ovat näkyvämpiä kuin toisissa. Varsinkin katukylttien ja tiemaalausten kirjoitusvirheistä tulee ajoittain sosiaalisen median hittejä. Niin tälläkin kerralla, kun Yhdysvalloissa Floridan Doralissa on tapahtunut harvinaisen nolo moka.
Katuun oli tarkoitus maalata koulua tarkoittava teksti SCHOOL, mutta maalari sekoitti ilmeisesti kiireessä kirjaimet toisiinsa.
Ironisessa lopputuloksessa lukee nyt nimittäin SCOHOL. Harvinaisen selkeä moka on noussut nettihitiksi, sillä jo tuhannet ihmiset ovat ikuistaneet tekstin kuviin ja jakaneet sen sosiaaliseen mediaan.
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten koulu, maantie tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.