Räppäri Tekashi 6ix9ine, eli Daniel Hernandez, myönsi helmikuussa syyllistyneensä yhteensä yhdeksään rikokseen. Lisäksi syyllisyytensä ase- ja huumerikoksiin myönsi viisi muuta tapaukseen liittyvää henkilöä, joista yksi oli räppärin manageri.
Taannoin paljastui, että Tekashi suostuu todistamaan muita vastaan vapautuakseen vankilasta nopeammin. 23-vuotias Tekashi 6ix9ine on nyt aloittanut vasikoinnin, sillä hän on lehtitietojen mukaan kertonut oikeudelle, että maailmanlaajuista suosiota nauttiva naisräppäri Cardi B ja Jim Jones olivat Bloods-rikollisjengin jäseniä.
Räppäri oli Manhattanilla järjestetyssä oikeudenkäynnissä todistamassa entisiä rikostovereitaan Anthony ”Harv” Ellisonia ja Aljermiah ”Nuke” Mackia vastaan. Cardi B on itsekin aiemmin vihjannut olleensa teini-ikäisenä Bloodsin jäsen. Tekashi pidätettiin marraskuussa 2018, ja hän voisi ilman vasikointia saada jopa lähes 50 vuoden vankeustuomion.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten Cardi B, oikeus, Tekashi 6ix9ine tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.