Poliisi löysi 400 kiloa huumeita Sriracha-pulloista

Uutiset Kirjoittaja: , toimittaja

Viranomaisten haaviin on jäänyt tavanomaista tujumpi erä suosittua Sriracha-maustekastiketta. Kastikepullojen sisään oli piilotettu suuri erä amfetamiinia.

Australian Sydneyhin saapui Yhdysvalloista satojen pullojen erä Srirachaa. Tulliviranomaisille kuitenkin selvisi, että pulloihin oli kätketty metamfetamiinia. Huumeita löydettiin pullosta yhteensä 400 kilon edestä.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

Viranomaiset arvioivat, että metamfetamiinin arvo olisi ollut katukaupassa noin 185 miljoonaa euroa. Tapaukseen liittyen on sittemmin pidätetty neljä 30-45 -vuotiasta miestä. Australian poliisi työskentelee parhaillaan yhdysvaltojen viranomaisten kanssa selvittääkseen Sriracha-lastin lähtöpaikan, uutisoi BBC.

 

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin tästä aihealueesta Uutiset -osioistamme.