Helsingissä tehtiin arkeologisia löytöjä – vanhoja rahoja ja astioiden sirpaleita rakennustyömaalla

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Suomen Kirjallisuuden Seura on kertonut, että heidän rakennuttamaltaan työmaalta on löytynyt arkeologisia esineitä Helsingin Hallituskadulta. Löydettyjen esineiden joukossa on muun muassa Suomen sodan aikaisia rahoja ja astioiden sirpaleita.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

– Rakennustyömaan kaivuissa on tullut esille palokerros, joka on todennäköisesti peräisin Suomen sodan tapahtumista 1808−1809. Kerrostumassa on runsaasti palossa tuhoutuneiden asuinrakennusten sirpaloitunutta esineistöä, ja sen yhteydestä on löytynyt myös osin ehjänä säilynyt rakennuksenjäännös. On mahdollista, että paikalla on myös aikaisempi, isovihan tapahtumissa 1713−1721 syntynyt palokerros, Suomen Kirjallisuuden Seura tiedottaa.

Suomen Kirjallisuuden Seura akennuttaa maanalaiset makasiinitilat Hallituskadulle päärakennuksensa ja Ritarihuoneen väliin. Muinaisjäännöstä kaivetaan nyt pois arkeologisena tutkimuksena, joka alkoi perjantaina 6. marraskuuta.

SKS

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.