Poliisilla torstaina nopeusvalvontamaraton – tarkkailussa työmatkaliikenne ja koulut

Poliisi järjestää torstaina 26. elokuuta nopeusvalvontamaratonin koko maassa. Erityisesti huomiota kiinnitetään työmatkaliikenteeseen ja koulujen sekä päiväkotien läheisyydessä tapahtuvaan liikenteeseen.

MAINOS
MAINOS PÄÄTTYY

Valvontamaratonissa keskitytään automaattivalvontaan erityisesti kameravalvonta-autoja käyttämällä, mutta myös poliisipartiot valvovat nopeuksia. Teemavalvonnalla pyritään Poliisihallituksen poliisitarkastaja Heikki Kallion mukaan vähentämään ylinopeuksia työmatkaliikenteessä. Toisena tärkeänä teemana on valvoa nopeusrajoitusten noudattamista alueilla, missä koululaiset liikkuvat.

– Työmatkaliikenteessä nopeudet nousevat, kun on totuttu ajamaan kiireellä töihin eikä valvontaa tuohon aikaan kovinkaan paljoa välttämättä näy. Nyt toteutettavalla teemavalvonnalla pyritään vaikuttamaan juuri tähän liikenteeseen, Kallio kertoo tiedotteessa.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , , tai laajemmin aihealueesta Autot Viihdeuutiset.