Leijonien kultajuhlat järjestetään maanantai-iltana – esiintymässä muun maussa JVG ja Vesala

Urheilu Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Helsingissä juhlitaan maanantaina Pekingin olympialaisissa kultaa voittaneita ja Leijonia ja pronssia voittaneita Naisleijonia. Suomalaisten jääkiekkomenestystä juhlistetaan Olympiastadionilla järjestettävässä tapahtumassa kello 19-20:30. Olympiastadionin lavalle nousevat tietenkin Suomeen saapuvat kulta- ja pronssimitalistit.

Lisäksi juhlahumua nostattamassa on muun muassa JVG, Ellinoora ja Vesala. Olympiajuhliin jaettiin sunnuntaina ilmaisia lippuja, jotka arvatenkin loppuivat nopeasti. Tämä sai myös lipputrokarit liikkeelle. Verkon kauppa-alustoilla alun perin ilmaisia lippuja on kaupattu kymmenien ja jopa satojen eurojen hintaan.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
.

Kansanjuhlan viettäminen saattaa tapahtua sään vuoksi lumisissa merkeissä, sillä juhlijoita on varoitettu etukäteen maan eteläosia maanantaina koettelevista voimakkaista lumipyryistä. Olympiastadionin juhlatapahtumaa on mahdollista seurata suorana lähetyksenä television välityksellä TV5-kanavalla ja Discovery+ -suoratoistopalvelussa.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , , , , tai laajemmin tästä aihealueesta Urheilu, Viihdeuutiset -osioistamme.

.