Poliisi on huomannut kesäloman saaneen lapset lyömään viisaat päät yhteen myös Päijät-Hämeessä. Juhannusviikolla partioineet poliisit ovat raportoineet alaikäisten tekemistä rikoksista, mutta yhden teon kohdalla voidaan puhua jo vakavammasta asiasta. Alakouluikäisillä pojilla oli ollut leikeissään puukko mukana.
– Kaksi alle 10-vuotiasta poikaa jäi kiinni vahingonteosta Hollolassa Keskuskujalla kello 20:00 aikaan illalla. Pojat olivat saaneet päähänsä viillellä pysäköitynä olevan kuorma-auton lavan sivupressuja puukolla rikki, Hämeen poliisilaitokselta kerrotaan.
lkopuolinen henkilö oli havainnut teon ja ilmoitti siitä poliisille. Pojat eivät ole rikosoikeudellisesti vastuussa teosta, koska ovat alle 15-vuotiaita. Vanhemmat ja lastensuojelu jatkavat poikien asian käsittelyä. Vahingot he joutuvat kuitenkin korvaamaan.
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Poliisi Suomi tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset -osioistamme.