Moni saattoi ihmetellä puhelimesta 11. helmikuuta kello 11.20 aikoihin kuulunutta piippausta. Piippaus kuului, mikäli puhelimeen on ladattu 112 Suomi -sovellus. Kyse oli vaaratiedotteiden välitysjärjestelmän testaamisesta.
Hätäkeskuslaitoksen mukaan vaaratilanteiden virallista välitysjärjestelmää testattiin valtakunnallisena 112-päivänä eli 11. helmikuuta 2025. Järjestelmää testattiin 112-sovelluksen lisäksi televisiossa, teksti-tv:ssä, radiossa ja hätäkeskuslaitoksen sometileillä. Testin tarkoituksena oli kokeilla vaaratiedotejärjestelmän toimivuutta.
112 Suomi -sovellukseen on myös lisätty koko väestölle suunnattu varautumisopas. Siihen on koottu ohjeita poikkeuksellisiin tilanteisiin varautumisesta ja niiden aikana toimimisesta. 112 Suomi löytyy nykyään yli kahden miljoonan suomalaisen puhelimista.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten pelastuslaitos, älypuhelin tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.