Suomessa jo 1990-luvulla julkkistähdeksi raketin lailla noussut Linda Lampenius on ollut tänä vuonna taas ajankohtainen edustaessaan Suomea Euroviisuissa yhdessä Pete Parkkosen kanssa. Nyt Linda nähdä lapsuuskuvissaan.
Mittavan uran julkisuudessa sekä Suomessa että myös Ruotsissa tehnyt Linda Lampenius päätyi 1990-luvulla myös kansainväliseen suosioon esiinnyttyään kansainvälisen lehden sivuilla.
Lapsuuskuvat ihastuttavat verkossa
Nyt Linda Lampenius toivottaa kaikille ihanaa juhannusta, ja hän julkaisi samalla myös koko joukon ihastuttavia lapsuuskuviaan. Niissä Linda nähdään poseeraamassa pienenä pellavapäänä ainakin vuosina 1971 ja 1974, eli 55 ja 52 vuotta sitten.
Kuvien kantavana teemana on molempina vuosina maaseutu ja lehmät, joiden molempien kanssa hän oli mitä ilmeisimmin usein tekemisissä tuohon aikaan. Kuvissa ei siis nähdä urbaania citylapsuutta, vaan aitoa perisuomalaista maalaistunnelmaa.
Tänä vuonna Linda ja Pete sulattivat ympäri maailmaa viisuyleisöjen sydämiä, kun he edustivat Suomea Wienin Euroviisuissa ja olivat Liekinheitin-kappaleellaan kilpailun ylivoimainen ennakkosuosikki. Lopulta Suomen sijoitus kilpailussa oli kuudes, joka sekin oli hieno saavutus.
Pete ja Linda ovat varmasti myös tulevina vuosina kansainvälisen viisuyleisön huulilla, ja toivottavasti heidän yhteistyönsä myös jatkuu. Molemmat ovat tehneet hyvää työtä Suomen tunnettuuden ja markkinoinnin eteen.
Kuvien kantavana teemana on molempina vuosina maaseutu ja lehmät.
Tänä kesänä Parkkonen ja Lampenius esiintyvät Ruotsissa jättimäisen suositussa Allsång på Skansen -ohjelmassa 4. elokuuta. Ohjelman avausjaksossa 23. kesäkuuta esiintyy Käärijä.
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Euroviisut, juhannus tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.