Veronmaksupäivä 1,9 miljoonalla suomalaisella – viivästyskorko juoksee heti

Uutiset Toimittaja:

Torstaina monien suomalaisten kannattaa olla tarkkana, jotta heille ei tule ylimääräistä ja turhaa maksettavaa verojen viivästyskorkoina.

Torstaina 6. elokuuta on nimittäin kiinteistöverojen ensimmäisen erän eräpäivä peräti 1,9 miljoonalla suomalaisella veronmaksajalla. Kiinteistöveroja tulee nyt maksuun yhteensä noin 440 miljoonaa euroa.

Viivästyskorko on 9,5 prosenttia

Mikäli kiinteistöveron maksaa myöhässä, joutuu siitä maksamaan ruhtinaallisen viivästyskoron, joka alkaa kertymään jo ensimmäisestä viivästyneestä päivästä lukien. Viivästyskorko on peräti 9,5 prosenttia, eli viivästyminen tulee melko kalliiksi.

Verohallinto korostaa, että henkilön mahdollista veronpalautusta ei käytetä automaattisesti kiinteistöveron maksamiseen, vaikka niiden maksupäivät sattuisivatkin olemaan melko lähekkäin.

Kuten tuloverotuksessakin myös kiinteistöverotuksessa eräpäivät hieman vaihtelevat, joten kaikille kiinteistöveroa maksaville ensimmäinen erä ei tule maksettavaksi vielä torstaina. Omat eräpäivät voi tarkistaa verohallinnon OmaVero-verkkopalvelusta.

Esimerkiksi vuonna 2025 peräti 425 000 suomalaista maksoi kiinteistöveronsa myöhässä. Tämä oli kuitenkin 65 000 henkilöä vähemmän kuin sitä edellisenä vuonna. Mikäli kiinteistöveron määrä ylittää 170 euroa, jaetaan kiinteistövero automaattisesti kahteen maksuerään.

Sähköisen laskun tilaaminen onnistuu omasta verkkopankista.

Kiinteistöveron maksun voi tilata myös omaan verkkopankkiin e-laskuna. Tällöin maksu ei tulevaisuudessa jää enää niin helposti huomaamatta. Sähköisen laskun tilaaminen onnistuu omasta verkkopankista.

Lähteet: Verohallinto

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset -osioistamme.