Loch Nessin hirviö löytyi Googlen uusista satelliittikuvista?

Bjarne Sj Strand -niminen mies on voittanut 2.000 punnan rahapalkinnon parhaasta Loch Nessin hirviön havainnosta. Miehellä oli kilpailun paras otos Skotlannin järvessä lymyilevästä vesihirviöstä, vaikka hän ei ole ikinä käynytkään Skotlannissa.

MAINOS
MAINOS PÄÄTTYY
Twitter
Twitter

– Olen todella onnellinen siitä, että voitin palkinnon. Minua on aina kiehtonut kaikki Loch Nessin hirviöön liityvä ja sen historia, Strand kommentoi Mirror-lehdelle.

Ruotsalainen Strand ei ole ikinä käynytkään Skotlannissa, mutta löysi sattumalta kuvan Google Earth -palvelusta. 52-vuotias Strand voitti kuvakilpailun havainnollaan, jonka hän oli tehnyt kotonaan Tukholmassa 1.287 kilometrin päässä järvestä.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.