Bakteerikammoisten pakkohankinta: Älypuhelimen puhdistuskone!

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Tutkimukset ovat osoittaneet, että älypuhelimet ovat varsinaisia bakteeripesäkkeitä. Älypuhelimet keräävät käytössä bakteereja ja ne saattavat olla epäpuhtaampia kuin esimerkiksi paljon käytetyt avaimet.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Mirror-lehden mukaan bakteeriongelmaan on löytynyt tehokas ratkaisu. Älypuhelimille on nimittäin kehitetty oma puhdistuskone. Leivänpaahdinta muistuttava Green Toaster -puhdistaa pöpöt puhelimesta ja lopputuloksena on steriili puhelin.

Green Toasterin käytöstä on julkaistu Youtubessa video. Laitteen kehittäjien mukaan puhdistuskone tuhoaa puhelimesta mikro-organismit UV-valon avulla. Kehittäjät ovat todenneet, että puhelimessa saattaa olla yli 7000 eri bakteeria.

Puhdistuskoneen avulla epäpuhtauksista pääsee vaivatta eroon. Green Toaster on tällä hetkellä myynnissä korealaisessa GMarket-verkkokaupassa. Mikäli puhdistuskoneille riittää kysyntää, on todennäköistä, että ne saadaan markkinoille laajemminkin.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.