Jahtihämähäkki lensi Australiasta Uuteen-Seelantiin – kiinni viime hetkellä

Lentokentän turvatarkastajat ovat onnistuneet ottamaan kiinni myrkyllisen jahtihämähäkin Aucklandissa, Uudessa-Seelannissa. Valtava hämähäkki oli piiloutunut matkustajan matkatavaroihin ja se oli onnistunut pääsemään Australiasta lähteneelle lennolle kenenkään huomaamatta.

---
---

Uuden-Seelannin rajalla hämähäkki jäi lopulta turvatarkastajien haaviin. Turvatarkastajien mukaan hämähäkkiä ei voi vapauttaa, sillä se on turvallisuusriski. Hämähäkki saattaa kantaa mukanaan loisia tai tauteja, jotka voivat olla uhka Uudessa-Seelannissa eläville eläimille tai luonnolle.

Stuff New Zealand -sivuston mukaan hämähäkki oli livahtanut matkustajan telttavarusteisiin. Australialainen matkustaja oli kiitollinen turvatarkastajille, että he löysivät salamatkustajan eikä se päässyt yllättämään häntä.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , , tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.