YLE lopettaa Alivaltiosihteeri-suosikkiohjelman

Suomen radiohistorian pisimpään esitetty ohjelma Alivaltiosihteeri on viihdyttänyt radiokuuntelijoita jo Suomessa vuodesta 1990 saakka, mutta nyt Yleisradio on päättänyt lopettaa ohjelman. Suomen virallinen radio-ohjelma on Simo Frangenin, Pasi Heikuran ja Jyrki Liikan hengentuote, joka on muodostunut jo radioalan ikoniksi.

------

Viimeinen Alivaltiosihteeri kuullaan Radio Suomessa 29. huhtikuuta. Radiomafian jälkeen ohjelmaa on kuultu Radio Suomessa ja Radio Puheessa. Ensimmäisen kerran ohjelma esitettiin Radiomafiassa keskiviikkona 6. kesäkuuta 1990 kello 11.05 alkaen.

Alivaltiosihteeri-ohjelma tunnetaan erityisesti sketseistään ja palindromeistaan sekä radiomaailman ulkopuolella kirjoista ja televisio-ohjelmista. Tekijöidensä mukaan suosikkiohjelman jatko jossain toisessa foorumissa ei ole mahdottomuus.