Alamäkiluistelusta ei puutu vauhtia ja vaarallisia tilanteita – hurja video kypäräkamerasta

Urheilu Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Red Bullin luomassa Crashed Ice -urheilutapahtumassa kilpaillaan alamäkiluistelun hurjassa maailmassa. Nopeatempoisessa lajissa luistellaan pitkin jäistä mäkeä, joka on täynnä tiukkoja käännöksiä ja korkeita hyppyjä.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Crashed Ice -kiertue vieraili taannoin Minnesotan Saint Paulissa. Lajia päästään seuraamaan kilpailijan näkökulmasta, sillä Red Bull julkaisi Youtubessa videon joka on kuvattu itävaltalaisen Marco Dallagon kypärään kiinnitetyllä GoPro-kameralla.

Dallago sijoittui Saint Paulin kilpailussa toiselle sijalle. Ensimmäiseksi maaliin pääsi Kanadan Dean Moriarty.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Urheilu -osioistamme.