32 vuotta vanhoista lenkkareista maksettiin 55 000 dollaria – yksityiskohta nosti hinnan pilviin

Maailmalla on totuttu maksamaan keräilyharvinaisuuksista suuria summia. Nyt tällaisten huippuhintaisten tuotteiden joukkoon ovat nousseet myös 32 vuotta vanhat käytetyt Nike Jordan -lenkkarit, joista maksettiin juuri huimat 55.00 dollaria. Hinnan nosti pilviin yksi merkittävä yksityiskohta.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Heritage Auctionsin myymät jättihintaiset lenkkarit kuuluivat aikoinaan koripallolegenda Michael Jordanille, jonka jalassa kengät ovat olleet. Kaiken lisäksi kengät tehtiin mittatilauksena Jordanille, joten vastaavaa kenkäparia ei tule ihan heti vastaan. Kengät tehtiin juhlistamaan koripallotähden paluuuta pelikentille loukkaantumisen jälkeen marraskuussa 1985.

Splash

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.