Pakkaset ovat viime vuorokausina hieman kiristyneet monin paikoin Suomea, mutta pahemminkin voisi olla. Venäjän Sahan tasavallassa sijaitsevassa kylässä on niin kylmä, että sen uusi lämpömittari on hajonnut. Kerroimme eilen somekuvista jopa 63 asteen pakkasista.
Oimjakonin kylään asennettiin viime vuonna uusi digitaalinen lämpömittari turistinähtävyydeksi. Siberian Times -lehden mukaan mittari kuitenkin hajosi taannoin lämpötilan laskettua -62 asteeseen.
Kylässä mitattiin vuonna 1933 alle -67 asteen lämpötila. Kyseessä on kylmin pysyvästi asutulla alueella virallisesti mitattu lämpötila. Oimjakonin äärimmäiset sääolosuhteet houkuttelevat paikalle myös matkailijoita. Kylässä on nähty muun muassa kiinalaisia turisteja, jotka harrastivat avantouintia hyytävässä alle -60 asteen kylmyydessä.
https://www.instagram.com/p/Bd7p867ALSy/
https://www.instagram.com/p/BYoZi2ygvVf/
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten talvi, Venäjä tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.