Big Brother -voittaja rötösteli itsensä jopa 14 vuodeksi vankilaan

Yhdysvaltojen Big Brother -realitysasarjan yhdeksännen tuotantokauden voittaja Adam Jasinski tunnusti maanantaina syyllisyytensä huumeiden myyntiin ja kertoi jättäneensä tekemättä veroilmoituksen BB-voittovuodelta. Hänen tuomionsa julistetaan myöhemmin.

MAINOS
MAINOS PÄÄTTYY

Floridalainen Jasinski pidätettiin Bostonin ulkopuolella viime lokakuussa ja häntä syytettiin nyt yrityksestä myydä 2.000 pilleriä muiden muassa oksikodonia. Tuomari William Youngin mukaan liittovaltion rangaistusasteikon perusteella Jasinskilla on edessään enintään 14 vuoden vankeustuomio.

Ilmoittamatta jääneenä verovuonna Jasinski tienasi Big Brother -ohjelman voittorahoina 500.000 dollaria. Verojen maksamatta jättäminen on rikkomus, jossa enimmäisrangaistus on yksi vuosi. Jasinski asianajajan Valerie Carter aikoi suositella kotiarestiin tuomitsemista. Carter pyysi myös vapautta takuita vastaan tiukoilla ehdoilla, mutta Young hylkäsi vaatimuksen. Jasinski kertoo kärsivänsä kaksisuuntaisesta mielialahäiriöstä ja huumeriippuvuudesta.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.