Applen joulumainos kuin Pixar-elokuva pienoiskoossa

Digi Viihdeuutiset
Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Monet suuret yritykset panostavat joulumainoksiin niin paljon, että lopputulokset muistuttavat jo enemmänkin lyhytelokuvia kuin kaupallisia tiedotteita. Niin myös teknologiajätti Apple.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Applen Share Your Gifts -mainos muistuttaa tyyliltään Pixarin animatioelokuvia. Näyttävän ja yksityiskohtaisen tietokoneanimaation voimin toteutetussa mainoksessa asiakkaita muistuteteaan jakamisen tärkeydestä.

Varsinaisia Applen tuotteita mainoksessa hädin tuskin nähdään lukuunottamatta päähenkilön Macbook-tietokonetta. Mainoksen taustalla on yhtiön oma mainostoimisto TBWA Media Arts Lab ja animaatiostudio Buck Productions.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten tai laajemmin aihealueesta Digi Viihdeuutiset.