Suomalaistähti Jasper Pääkkösen oli määrä näytellä Stephen Kingin Musta torni -kirjoihin perustuvan sarjan pahisroolia. Nyt kuitenkin näyttää siltä, ettei sarja toteudukaan. The Dark Tower -sarjasta ehdittiin työstää pilottijakso Amazon Studios -yhtiölle.
Yhtiö ei kuitenkaan päättänyt ottaa sarjaa tuotantoon. Deadline-sivuston mukaan syynä oli se, ettei sarjaa pidetty saman tasoisena kuin yhtiön tulevia Taru sormusten herrasta ja Ajan pyörä -kirjoihin perustuvia fantasiasarjoja.
MRC-tuotantoyhtiön kerrotaan parhaillaan yrittävän kaupata sarjan pilottijakson käsikirjoituksia muille yhtiöille ja kanaville. Jasper Pääkkönen tullaan tulevaisuudessa näkemään muun muassa Blackkklansman-ohjaaja Spike Leen uudessa Da 5 Bloods -elokuvassa ja Ilkka Remeksen 6/12-romaanin filmatisoinnissa.
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Jasper Pääkkönen tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.