Koulu-uhkaus Kirkkonummella – poliisi otti epäillyn kiinni viikonloppuna

Uutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Kirkkonummella sijaitsevaan kouluun tehtiin lauantaina 14. marraskuutta uhkaus sosiaalisessa mediassa. Länsi-Uudenmaan poliisilaitoksen ennalta estävä toiminto on tavoittanut uhkauksen esittäneen henkilön 15. marraskuuta ja hänet otettiin kiinni. Henkilö on täysi-ikäinen.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

– Hänet on otettu kiinni epäiltynä laittomaan uhkaukseen. Uhkauksen esittänyt henkilö ei ole koulun oppilas, poliisi tiedottaa.

Poliisi jatkaa asian selvittelyä poliisin normaalina rikostutkintana. Uhkauksesta ei arvioida olevan konkreettista vaaraa koulun oppilaille tai henkilökunnalle. Laittomasta uhkauksesta tuomitaan sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin tästä aihealueesta Uutiset -osioistamme.