WhatsAppissa saatetaan nähdä pian mainoksia

Pikaviestisovellus WhatsAppissa saatetaan nähdä lähitulevaisuutena mainoksai. WhatsAppin johtaja Will Cathcart paljasti asian brasilialaismedia Folha De S.Paulon haastattelussa.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Cathcart kertoi, ettei mainoksia näkyisi varsinaisissa keskusteluissa. Sen sijaan niitä esitettäisiin Techcrunch-sivuston mukaan sovelluksen Status-osiossa ja kanavilla. Status on WhatsAppin vastine Instagramin Tarinat-osiolle.

Vielä syyskuussa Cathcart kiisti Financial Times -lehdelle mainosten ilmestymisen teknologiajätti Metan omistamaan sovellukseen. Nyt WhatsApp-pomo kuitenkin korjaili kommenttejaan kertomalla, että mainoksia voisi ilmestyä sovelluksessa muualle kuin keskusteluihin.

Metan tiedottaja ei kommentoinut Techcrunchille mahdollisesti WhatsAppiin ilmestyviä mainoksia tarkemmin. Edustajan mukaan yhtiö kuitenkaan parhaillaan testaa WhatsApp-mainoksia missään maassa.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten tai laajemmin aihealueesta Digi Viihdeuutiset.