Nainen sukelsi 140 metrin matkan jään alla – ilman lisähappea

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Kroatialainen vapaasukeltaja Valentina Cafolla on noussut otsikoihin haastavan suorituksen myötä. Hän rikkoi maailmanennätyksen sukellettuaan jään alla ilman lisähappea. Hän otti uudelleen nimiinsä ennätyksen, jonka hän oli juuri menettänyt toiselle sukeltajalle.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Cafolla teki suorituksen 23. helmikuuta Italian Lago di Anterselvassa. Oranssiin märkäpukuun ja monofin-räpylään sonnustautunut sukeltaja vapaasukelsi jään alla 140 metrin pituisen matkan. Reuters-uutistoimiston mukaan matka avantojen välillä kolmen asteen lämpöisessä vedessä taittui minuutissa ja 40 sekunnissa.

Cafolla rikkoi pisimmän ilman lisähappea jään alla sukeltamisen ennätyksen vuonna 2017. Hänen tuolloisen ennätyksensä rikkoi tänä vuonna japanilainen Yasuko Ozeki. Cafolla puolestaan rikkoi Ozekin ennätyksen vain 36 tuntia myöhemmin 14 metriä pidemmällä sukelluksella.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.