Koira matkusti itsekseen lähijunassa – toimitettiin turvaan

Ohhoh! Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Lähijunassa Kanadan Brittiläisessä Kolumbiassa matkustaneita odotti taannoin yllättävä näky. Junaan nousi New Westministerin asemalta yksinään matkustanut koira. Omistajaa ei näkynyt missään.

------

Itsekseen lähijunassa matkustanut bostoninterrieri herätti arvatenkin huvitusta matkustajissa. Se kuitenkin herätti myös huolta. Skytrain-junayhtiön työntekijät ottivat koiran kiinni ja toimittivat sen paikalliseen eläinsuojaan.

Eläinsuoja on yrittänyt paikantaa bostoninterrierin omistajaa. Mikäli omistajaa ei löydy 96 tunnin aikana, tulee eläinsuojasta sen virallinen omistaja. Daily Hive -lehden mukaan koiralle etsittäisiin tässä tapauksessa uusi koti tai sijaiskotiratkaisu.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten tai laajemmin aihealueesta Ohhoh!.