Avoimien työpaikkojen määrä väheni vuoden 2025 alussa. Tilastokeskuksen mukaan avoimia työpaikkoja oli vuoden ensimmäisellä neljänneksellä 57 500. Määrä oli 4 prosenttia vähemmän kuin edellisvuoden samana ajankohtana.
Avointen työpaikkojen määrä vähentyi erityisesti Länsi-Suomen suuralueella. Sen sijaan Pohjois- ja Itä-Suomessa määrässä oli kasvua. Vuoden ensimmäisellä neljänneksellä avoimista työpaikoista 65 prosenttia oli yksityisten yritysten omistamissa toimipaikoissa.
Vuoden 2025 ensimmäisen neljänneksen kaikista avoimista työpaikoista oli määräaikaisia 56 prosenttia. Määrä oli 7 prosenttia suurempi kuin vuotta aikaisemmin. Osa-aikaisten työpaikkojen osuus kaikista avoimista työpaikoista oli 18 prosenttia.
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten työ tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.