Norjalaismies heräsi uskomattomaan näkyyn – pihalle ilmestyi valtava rahtilaiva

Viihdeuutiset · Tim Isokivi

Norjalainen mies joutui toden teolla hieraisemaan silmiään noustuaan ylös eräänä toukokuisena torstaiaamuna. Bynesetissä Trondheiminvuonon rannalla asuva Johan Helberg löysi kotinsa pihalta valtavan rahtilaivan. Alus oli peräti 135 metriä pitkä.

Helbergin herätti hänen naapurinsa. Naapuri kysyi, oliko hän sattunut huomaamaan laivaa kotinsa ulkopuolella. Helberg oli kuitenkin jotenkin onnistunut olemaan heräämättä karille noin kello 05 aamuyöstä ajaneen laivan ääniin, toisin kuin naapuri.

– Katsoin ulos ikkunasta ja näin laivan kulkemassa kovaa vauhtia rantaa kohti, naapuri kuvaili tilannetta paikallismedialle.

Helbergillä oli melkoisesti onnea. Mikäli laiva olisi osunut rantakallioon, olisi sen keula noussut ylös ja törmännyt kotiin. Nyt laiva pysähtyi muutaman metrin päähän rakennuksesta.

Trondheiminvuonon eteläisessä osassa sijaitsevaan Orkangeriin matkalla olleessa laivassa oli onnettomuushetkellä 16-henkinen miehistö. CNN-uutismedian mukaan onnettomuuden syy ei ole toistaiseksi laivayhtiö NCL:n tiedossa.