Ruokarobotti jäi raitiovaunun alle Helsingissä – poliisi julkaisi videon

Digi Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja

Elintarvikkeita asiakkaille itsestään toimittavat kuljetusrobotit ovat jo melko yleinen näky varsinkin suuremmissa suomalaiskaupungeissa. Robotit on suunniteltu noudattamaan liikennesääntöjä ja tarkkailemaan muuta liikennettä. Aina onnettomuuksilta ei kuitenkaan vältytä.

Helsingin Sompasaaressa nähtiin taannoin tilanne, jossa ruokarobotille kävi huonosti. Robotti jäi raitiovaunun alle ylittäessään suojatietä. Onnettomuus tallentui videoksi, jonka Helsingin poliisilaitoksen ylikomisario Dennis Pasterstein jakoi X-palvelussa.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

– Kaikkea sitä sattuu ja tapahtuu liikenteessä, Pasterstein kirjoitti julkaisussa.

Ruokarobotin alle jääminen ei ollut raitiovaunun kuljettajan syytä. Pastersteinin mukaan ruokarobotin olisi pitänyt väistää raitiovaunua. Onnettomuudessa ei ollut ihmisuhreja.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin tästä aihealueesta Digi, Viihdeuutiset -osioistamme.