Huippukokki Henri Alén ja Lidl ovat lyöneet hynttyyt yhteen kaksivuotisessa yhteistyössä, joka tuo ravintolatasoista makua suomalaisten arkeen. Yhteistyö käynnistyy neljällä Suomessa valmistetulla premium-valmisruoalla, jotka saapuvat Lidlin hyllyille 27. elokuuta alkaen.
Annokset on suunniteltu erityisesti helpottamaan kiireisiä arkihetkiä ilman kompromisseja maun suhteen. Lidlin markkinointipäällikkö Jonna Musa kertoo, että yhteistyön tavoitteena on tuoda arkeen ripaus ravintolamaailman taikaa ja laadukkaita makuelämyksiä.
Henri Alén korostaa, että reseptien lähtökohtana oli maku ja laadukkaat raaka-aineet. ”Halusin suunnitella ruokia, joita itsekin tykkään kokata ja syödä. Näistä tulee meidänkin kotona arjen pelastajia”, Alén kertoo. Annokset kuuluvat Lidlin Deluxe-tuotesarjaan ja sisältävät perinteisiä makuja pienellä twistillä, esimerkiksi naudanliha-fetapyörykät tomaattikastikkeessa ja gnocchi-mozzarellavuoka.
Yhteistyö ei jää pelkästään valmisruokiin, vaan luvassa on lisää ideoita ja yllätyksiä kahden vuoden aikana. Lidlin mukaan tavoitteena on, että yhteistyö näkyy konkreettisesti suomalaisten ruokapöydissä ympäri maan, tarjoten laadukasta ja helposti valmistettavaa ruokaa edulliseen hintaan.