Tulli varoittaa: Suomen huumetilanteessa raju käänne

Ohhoh! Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Itä-Uudenmaan poliisi on tutkinut yhdessä Tullin kanssa vuosien 2023-2025 aikana järjestäytynyttä rikollisryhmää, joka on kuljettanut satoja kiloja huumeita Suomeen. Kaiken kaikkiaan Suomen Tulli on takavarikoinut tänä vuonna 700 kiloa enemmän huumeita kuin viime vuonna samaan aikaan.

MAINOS
MAINOS PÄÄTTYY

Tullin tietojen mukaan etenkin niin sanotun peukun, eli Alfa-Pvp:n tuonti on kasvanut räjähdysmäisesti. Äskettäin kiinni jääneen organisaation epäillään salakuljettaneen huumeita pääasiassa Latviasta Viron kautta Suomeen. Rikollisryhmä on koostunut pääasiassa virolaisista.

– Itä-Uudenmaan poliisi oli jo aiemmin tutkinut laajoja ja pääasiassa latvialaisjohtoisia Alfa-PVP:n levitystä koskevia rikoskokonaisuuksia. Tullin kanssa yhteistyössä suoritettu tutkinta oli jatkoa näille rikostutkinnoille ja sen osalta poliisilla oli pyrkimyksenä päästä syvemmälle maahantuontiorganisaatioon kiinni, kertoo tutkinnanjohtaja Tero Tyynelä.

– Tullin osalta tutkinta käynnistyi kansainvälisen yhteistyön kautta. Tutkinnan käynnistyttyä huomattiin rikosasian liittyvän Itä-Uudenmaan poliisilaitoksella käynnissä olevaan rikoskokonaisuuteen. Yhteistyön käynnistyttyä sovittiin nopeasti roolijaosta, jossa Tullin vastuulle tuli maahantuontiorganisaation selvittäminen, kertoo tutkinnanjohtaja Tero Virtanen.

Toiminta on ollut ammattimaista ja organisaation tavoitteena on ollut, että eri portaissa toimineet henkilöt eivät ole joutuneet toistensa kanssa suoraan kontaktiin. Maahantuodut huumausaineet on pääosin toimitettu metsäkätköihin eri puolille Etelä-Suomea, joista jakeluporras on noutanut huumausaineet edelleen levitykseen.

Jakeluporras on käyttänyt huumausaineiden varastointiin ja edelleen levitykseen varta vasten eri puolilta pääkaupunkiseutua vuokrattuja asuntoja. Organisaation epäillään levittäneen useita eri huumausaineita muun muassa alfa-pvp:tä, kokaiinia, amfetamiinia, MDMA:ta, ekstaasia, marihuanaa ja hasista.
Esitutkintakokonaisuus on siirtynyt syyteharkintaan Etelä-Suomen syyttäjäalueelle.

Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten , tai laajemmin aihealueesta Ohhoh!.