Kesäinen jäätelönmyynti voi olla yllättävän kannattavaa liiketoimintaa erityisesti nuorille ja aloitteleville yrittäjille. Lämpimät säät ja hyvät myyntipaikat keskustan ja uimarantojen tuntumassa tekevät jäätelöstä tuotteen, jonka myynti voi kasvaa nopeasti hellejaksojen aikana.
Käytännöt jäätelömyyntipaikan saamiseksi vaihtelevat kaupungeittain. Joissain kunnissa paikat jaetaan hakemusten perusteella, toisissa ne vuokrataan suoraan ennalta määrätyllä hinnalla. Vaasassa myyntipaikat ratkaistaan huutokaupalla.
Vaasan kaupungin mukaan kesän 2026 jäätelömyyntipaikkojen huutokauppa on käynnistynyt huutokaupat.com-sivustolla. Tarjolla on neljä myyntipistettä, jotka sijaitsevat Poropuistossa, Kasarmintorilla, Sisäsatamassa ja Ruutikellarintiellä.
Tänä vuonna uutena kohteena mukana on Kasarmintori. Myyntipaikkojen lähtöhinta on 500 euroa, ja suurimman tarjouksen tehnyt saa vuokrata paikan enintään kolmeksi vuodeksi kerrallaan. Yhdelle toimijalle voidaan vuokrata korkeintaan kaksi paikkaa.
Huutokauppamalli voi olla nuorille yrittäjille sekä mahdollisuus että haaste. Toisaalta se tarjoaa avoimen ja läpinäkyvän tavan päästä hyville paikoille, mutta toisaalta se vaatii taloudellista harkintaa ja kykyä arvioida realistisesti myynnin potentiaalia.
Onnistuneimmillaan jäätelökioski voi kuitenkin tuottaa kesässä enemmän kuin moni perinteinen kesätyö ja samalla opettaa arvokkaita taitoja myynnistä, asiakaspalvelusta ja yritystoiminnan pyörittämisestä.
Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten jäätelö, Vaasa tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.