Suomalainen avovesiuimari Louna Kasvio on menestynyt viime aikoina upeasti useissa kansainvälisissä avovesiuinnin kilpailuissa, ja hän esimerkiksi voitti taannoin maailmancupin junior-rankingin.
Äskettäin 20 vuotta täyttänyt ja tasavuosia asianmukaisesti juhlistanut Kasvio on nyt palannut pitkältä viikkokausien harjoitusleiriltään, joka järjestettiin Teneriffalla, Kanariansaarilla.
Nyt Kasvio kuvattiin nimittäin pitkästä aikaa kotimaisessa uimahallissa, jossa hän oli harjoittelemassa. Hän itsekin toteaa samassa yhteydessä, että hänen kuvansa on harvinainen.
Louna Kasvion isä on suomalainen uimarimestari Antti Kasvio, joten omena ei ole pudonnut kauas puusta. Louna on viime aikoina harjoitellut Kanariansaarten lisäksi myös esimerkiksi manner-Espanjassa.
Viime aikoina Louna on kilpaillut esimerkiksi Singaporessa ja Pariisissa, joista jälkimmäisessä uitiin kilpaa olympialaisia varten puhdistetussa Seine-joessa. Singaporessa haasteita suoritukseen toi poikkeuksellisen lämmin, jopa 30 asteen lämpöinen merivesi.
Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Louna Kasvio tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.