Tallink Victoria I -risteilyalus telakalle

Matkailu Viihdeuutiset Toimittaja:

Tallink Siljan laivaliikenteessä on tiedossa muutoksia maaliskuussa. Helsinki-Tallinna-reitillä kulkeva Victoria I vetäytyy telakalle maaliskuun alussa. Kuvassa näkyy Victoria I -laivan sijaan hieman suurempi alus.

Victoria I -alukselle tehdään Tallink Siljan mukaan määräaikainen tekninen telakointi Turun Korjaustelakalla. Alus on poissa käytöstä 1.-14. maaliskuuta 2026.

Laivan vedenalaiselle rungolle tehdään telakoinnin aikana perusteellisia huoltotöitä. Lisäksi laivaan rakennetaan uusi matkustajasisäänkäynti.

-Matkustajille näkyvin uudistus on kannelle 7 rakennettava uusi sisäänkäynti. Sen ansiosta laiva voi tulevaisuudessa käyttää eri laituripaikkaa Helsingin satamassa, Tallink Siljalta kerrotaan.

Sisäänkäyntiin liittyvä muutos liittyy Helsingin Länsisatamassa tulevina vuosina toteutettaviin perusparannus- ja infratöihin sekä Tallinnan liikenteen keskittämiseen Länsisatamaan.

Laivalla toteutetaan telakoinnin aikana myös muita töitä. Näihin kuuluvat muun muassa merivesiputkien ja venttiilien uusimista.

Telakoinnin aikana Helsinki-Tallinna-reitilä liikennöivät päivittäin pikalaivat MyStar ja Megastar. Victoria palaa normaalille reitilleen sunnuntaina 15. maaliskuuta Iltalähdöllä Helsingistä kello 18.35.

Victoria I tekee 22 tunnin risteilyjä Helsinki-Tallinna-reitillä. Laiva on erityisesti suomalaisten matkustajien suosiossa.

Tallink-Gruppin laivat huolletaan yhtiön mukaan säännöllisesti. Tekniset huoltopäivät ovat osa laivojen säännöllistä ylläpito-ohjelmaan, ja lisäksi säädökset edellyttävät, että laivat telakoidaan vähintään kahdesti viidessä vuodessa.

Voit lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Matkailu, Viihdeuutiset -osioistamme.