Poliisi valvoi liikennettä – vastaantulevien kaistalle pysähtynyt puhalsi törkeän lukeman

Autot Toimittaja:

Poliisi on jälleen valvonut liikennettä ja puuttunut sen seurauksena muun muassa rattijuopon toimintaan. Lounais-Suomen poliisilaitoksen partion sunnuntai-iltana ja maanantain pikkutunteina suorittama valvonta kohdistui liikenteeseen Säkylässä sekä Kokemäellä.

Lounais-Suomen poliisin partio suoritti liikenteen valvontaa ensin sunnuntai-iltana Säkylässä Vuorenmaantiellä. Kohteena olivat erityisesti lomalta palaamassa olleet varusmiehet, ja valvonnan tuloksena koitui useita sakkoja sekä liikennevirhemaksuja.

Maanantaina aamuyöllä valvonnan kohteena oli naapurikaupunki Kokemäen keskustan alue. Liikennevalvonta osoittautui aiheelliseksi, sillä poliisipartion huomio kiinnittyi yömyöhään Satakunnantiellä vastaan ajaneeseen henkilöautoon.

Partio kääntyi auton perään tarkastaakseen kuljettajan ajokunnon. Kuljettaja ei kuitenkaan pysähtynyt poliisin päälle kytkemästä pysäytysvalosta huolimatta, vaan jatkoi matkaansa Satakunnantieltä Järläntielle.

Kuljettajan matka jatkui edelleen Köyliöntielle. Lopulta auto ajautui liikenteenjakajaa päin ja pysähtyi vastaantulevien kaistalle. Poliisipartio otti kuljettajan kiinni törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja niskoittelusta poliisia vastaan. Auton ratin takana istui reilu nelikymppinen mies.

Kuljettajalle tehdyn puhalluskokeen tulos oli 2,2 promillea. Poliisi epäilee häntä myös törkeästä rattijuopumuksesta. Tiellä ei ollut tapahtumahetkellä muuta liikennettä. Tapaus ei näin ollen aiheuttanut vaaraa sivullisille.

Voit lukea lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , , tai laajemmin samasta aihealueesta Autot -osioistamme.