Uimista suunnittelevien on syytä olla tarkkana. Valtakunnallisessa sinileväseurannassa on havaittu sinilevää kuluvalla viikolla runsaammin kuin tyypillisesti tähän aikaan vuodesta, kertoo Lupa- ja valvontakeskus.
Sinilevää esiintyy runsaasti yhteensä kuudella havaintopaikalla Uudellamaalla, Pirkanmaalla ja Etelä-Savossa. Erittäin runsaita sinileväesiintymisiä ei ole kuitenkaan toistaiseksi todettu.
Sinilevää 22 sisävesien havaintopaikalla
Hieman sinilevää havaittiin seurannan yhteydessä yhteensä 22 sisävesien havaintopaikalla 10 eri maakunnassa. Valtaosa havainnoista tehtiin Etelä- ja Keski-Suomessa.
Merialueiden valtakunnallisen sinileväseurannan havaintopaikoilla tilanne näyttää puolestaan rauhallisemmalta kuin tähän aikaan vuodesta keskimäärin. Hieman sinilevää esiintyi kahdella havaintopaikalla Uudellamaalla ja yhdellä havaintopaikalla Kymenlaaksossa, eikä runsaita tai erittäin runsaita sinilevähavaintoja tehty merialueilla.
Sinileväkukuntojen todennäköisyys kasvaa, kun vedet lämpenevät kesän edetessä. Sinilevien esiintyminen lisääntyy tasaisesti elokuun loppua kohti vuosien 1998-2025 sinileväbarometrin perusteella.
Merialueilla sinileväesiintymien huippu ajoittuu tyypillisesti heinäkuun loppuun. Heinäkuun jälkeen esiintyminen vähenee.
– Sinilevätilanne voi muuttua nopeasti, sillä sinilevät reagoivat herkästi ympäristöolosuhteiden muutoksiin. Ennen uimista tai veden käyttöä on hyvä varmistaa, ettei vedessä ole sinilevää, kertoo sinileväseurannan koordinaattori Vilma Eronen Lupa- ja valvontavirastosta.
Sinilevät reagoivat herkästi ympäristöolosuhteiden muutoksiin.
Vähäinen määrä sinilevää näkyy vihreinä, sinivihreinä tai kellertävinä hiukkasina vedessä. Lisäksi rantaan voi ajautua kapeita leväraitoja. Runsaana esiintyvä sinilevä muodostaa veden pinnalle vihertäviä tai kellertäviä lauttoja tyynellä säällä. Runsas sinilevä myös kasautuu rantaveteen.
Sinilevän voi tunnistaa kokeilemalla sitä tikulla. Sinilevämassa hajoaa pieniksi hiukkasiksi veteen, muut levät puolestaan jäävät yleensä roikkumaan keppiin.
Lupa- ja valvontavirasto toteuttaa valtakunnallista sinileväseurantaa yhteistyössä kuntien ympäristön- ja terveydensuojeluviranomaisten sekä Suomen ympäristökeskuksen kanssa. Seurantaan osallistuvat myös Suomen rotarit ja koulutetut yksityishenkilöt.
Sinilevätilannetta seurataan viikoittain noin 300 havaintopaikalla. Seuranta jatkuu syyskuun loppuun saakka. Sinilevähavainnot löytyvät Järvi-meriwikistä ja Vesi.fi-sivustolta. Kahden viikon välein julkaistavat leväkatsaukset löytyvät myös lvv.fi-verkkopalvelusta.
Lähde: Lupa- ja valvontavirasto
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten järvi, kesä, sinilevä tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset -osioistamme.