Kansaneläkelaitos Kela muistuttaa lapsiperheitä, että ne voivat jo nyt hakea osittaista hoitorahaa kuluvan vuoden syksylle.
Tämä tukimuoto on tarkoitettu perheille, joissa vanhemmat ovat sopineet työnantajansa kanssa lyhyemmästä työajasta lastenhoidon vuoksi.
Osittainen hoitoraha
Monet vanhemmat haluavat nykyisin vähentää työssäoloaan ja keskittyä aiempaa enemmän lapsen hoitamiseen kotona. Varsinkin esikoulu- ja alaluokkalaisten vanhempien keskuudessa tästä on tullut vuosi vuodelta suositumpaa.
Tuen tarkoittamaan työaikaan lasketaan mukaan kaikki työtunnit työsuhteissa, joita voi olla myös useita. Samalle vanhemmalle tukea maksetaan kerrallaan vain yhdestä lapsesta.
Tukea voivat saada sellaiset vanhemmat, joiden lapsi on koulussa ensimmäisellä tai toisella luokalla. Kela kertoo, ettei tukimuoto ole kuitenkaan rajattu yksinomaan edellä mainituille ryhmille, sillä poikkeuksiakin on.
– Joissakin tilanteissa tukea voi saada myös esiopetuksessa olevasta lapsesta tai 3. luokalla olevasta lapsesta. Osittaista hoitorahaa voi saada, jos vanhemman työaika on lapsen hoidon vuoksi 1–30 tuntia viikossa, Kela kommentoi.
Tukea voi saada siihen asti, kun lapsen toinen kouluvuosi päättyy.
Tuen hakijan täytyy työskennellä jokaisella viikolla, jolle hän hakee osittaista hoitorahaa. Tukikausi voi alkaa myös kesken kuukauden, mutta tukea ei kuitenkaan makseta kuukautta lyhyemmältä ajalta.
Osittaisen hoitorahan määrä on 108,15 euroa kuukaudessa, ja siitä maksetaan veroa. Tukea voi hakea myös takautuvasti puolelta vuodelta. Lisäksi Kela ohjeistaa, että tukea voidaan maksaa aikaisintaan 1. elokuuta alkaen sinä vuonna, kun lapsi aloittaa koulun.
– Tukea voi saada siihen asti, kun lapsen toinen kouluvuosi päättyy 31. heinäkuuta, Kela kertoo.
Lähde: Kela
Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten Kela, lapset tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset -osioistamme.