Lentoposti: Suomen F-35A Lightning II -hävittäjiä matkalla Suomeen

Uutiset
Toimittaja:

Suomen Ilmavoimien ensimmäinen uuden sukupolven F-35A Lightning II -monitoimihävittäjä luovutettiin Suomelle viime joulukuussa Yhdysvalloissa. Nyt Lentoposti kertoo, että ensimmäiset Suomeen saapuvat hävittäjät ovat parhaillaan matkalla Rovaniemelle.

Ensimmäisenä F-35A Lightning -aikakaudelle siirtyy Rovaniemellä sijaitseva Lapin lennosto. Aiemmin Ilmavoimat tiedotti, että uusien hävittäjien kunniaksi järjestetään juhlatilaisuus 1. lokakuuta. Tuoreiden tietojen perusteella ensimmäiset koneet ovat kuitenkin jo nyt kuukauden puolivälissä matkalla Suomeen.

F-35 -juhlatilaisuus 1. lokakuuta

Lentopostin mukaan kolme suomalaista F-35A Lightning II -monitoimihävittäjää on nyt nähty Lajesin tukikohdassa Azoreilla, jonne ne tekivät välilaskun siirtolennolla Yhdysvalloista Suomeen. Ilmavoimat ei ole vahvistanut tietoja, vaan on ilmoittanut tiedottavansa asiasta vasta kun hävittäjät ovat jo saapuneet Suomeen.

F-35A Lightning

Lehtitietojen mukaan Suomen kolme hävittäjää nousi ilmaan Fort Worthissa sijaitsevasta tukikohdasta. Samaan aikaan kolmen Suomen omistaman hävittäjän kanssa matkalla on myös kolme Belgian ilmavoimien uutta hävittäjää. F-35A Lightning II ei kykene lentämään Atlantin yli tankkaamatta, joten siirtolentoa oli tukemassa tankkauskone.

Stara kertoi aiemmin, että Suomen ensimmäiset valmistuneet kahdeksan koneyksilöä jäävät vielä koulutuskäyttöön Yhdysvaltoihin, joten Suomeen lennetään ensivaiheessa koneyksilöt rekisterinumerosta JF-509 eteenpäin. Lentopostin mukaan nyt Azoreilla on nähty koneyksilöt JF-510, JF-511 ja JF-512. Yhteensä Suomi on ostanut 64 monitoimihävittäjää, jotka korvaavat hiljalleen nykyiset F/A-18 Hornet -hävittäjät.

Parhaillaan Rovaniemen suunnalla lentokonebongarit valmistautuvat jo ikuistamaan historiallisen hetken, kun Suomen ensimmäinen oma F-35A Lightning II laskeutuu tukikohtaansa. Ensivaiheessa uudet hävittäjät toimivat siis Rovaniemeltä käsin. Viime päivinä tukikohdassa on vieraillut Norjan F-35 -hävittäjiä, joten siellä ollaan varmasti valmiina tukemaan uuden konetyypin operointia.

Lähteet: Lentoposti

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset -osioistamme.