Hakkerit iskevät nyt markettien kylmälaitteisiin

Uutiset Toimittaja:

Tekoälyn yleistyessä hakkerien käytössä myös verkkorikollisten mahdollisuudet iskeä uusiin kohteisiin kasvavat. Viime aikoina eurooppalaisten ruokakauppojen kylmälaitteisiin on tehty kyberhyökkäyksiä.

Liikenne- ja Viestintävirasto Traficom varoittaa nyt myös suomalaisia ruokakauppoja iskuista kylmälaite- ja pakastejärjestelmiin. Traficomin mukaan epäillyistä iskuista on tehty jo havaintoja myös Suomessa.

Uudenlaista verkkorikollisuutta

Viranomaisten tietojen mukaan ympäri Eurooppaa on nähty viime viikkoina hyökkäyksiä, joissa rikolliset ovat päässeet tunkeutumaan kylmälaitteiden asetuksiin etäyhteydellä. Tapauksia on havaittu Ranskassa, Belgiassa, Ruotsissa, Irlannissa ja Virossa.

Esimerkiksi lokakuussa Ranskassa tehtiin useita tällaisia iskuja. Hakkerit pääsivät tunkeutumaan tanskalaisen Danfoss-yhtiön valmistamien kylmälaitteiden järjestelmiin. Tämän seurauksena pakastimet pakotettiin jatkuvaan sulatukseen, ja seurauksena oli suuret taloudelliset tappiot tuotteiden pilaantuessa.

Sammuttamalla kylmälaitteet esimerkiksi yöksi voivat verkkorikolliset aiheuttaa merkittäviä taloudellisia tappioita elintarvikkeita myyville vähittäiskaupoille. Tällainen ilkivalta on siis kasvanut viime viikkoina huomattavasti, ja nyt myös viranomaiset ovat siitä huolissaan.

Laitteiden niin sanotuista IoT-verkkoyhteyksistä on puhuttu jo pitkään, mutta vasta nyt näiden laitteiden tietoturvan ongelmiin on toden teolla herätty. Kun vaikkapa jääkaappi, pakastin, robotti-imuri tai joku muu laite on yhteydessä verkkoon, voi se silloin olla myös hakkerien kohteena.

Kyberturvallisuuskeskus muistuttaa päivityksistä.

Esimerkiksi Suomessa monien kotien maalämpö toimii etäohjatuilla laitteilla, joiden tietoturvaan tulee nyt panostaa. Olisi ikävää, jos tulevan talven paukkupakkasilla hakkerit iskisivät laajasti jonkin tietyn valmistajan maalämpöyksiköihin ja lamauttaisivat ne.

Suomessa Traficom ei vielä kertonut millaisiin yrityksiin täällä havaitut yritykset ovat kohdistuneet tai onko niistä aiheutunut taloudellisia tappioita. Ulkomailla iskujen kohteena ovat olleet erityisesti vanhentuneet ja tietoturvaltaan heikot automaatiojärjestelmät, joita ei päivitetty asemukaisesti.

Suomalaisten kuluttajien kannattaa pohtia tarkkaan jokaisen verkkoon kytketyn laitteen tarvetta olla kytkettynä verkkoon. Lisäksi salasanat kannattaa vaihtaa aikaisempaa vaikeampiin ja mahdollisuuksien mukaan ottaa käyttöön kaksivaiheinen tunnistus. Tekoälyn kehittymisen myötä lienee vain ajan kysymys koska kotitalouksien automaatiojärjestelmiin suoritetaan rikollisten iskuja.

Lähteet: Traficomin Kyberturvallisuuskeskus

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten , tai laajemmin samasta aihealueesta Uutiset -osioistamme.