Futisvalmentaja julkaisi alastonkuvansa Facebookissa – joutui eroamaan

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja

Sosiaalisessa mediassa tehdyt mokat voivat johtaa noloihin tilanteisiin, jos esimerkiksi julkaisee vahingossa yksityisviestinsä kaikkien nähtäväksi. Televisiotähti Charlie Sheen yritti taannoin lähettää puhelinnumeronsa teinipoppari Justin Bieberille Twitter-blogissaan, mutta yksityisviestin sijaan Sheen julkaisikin sen vahingossa faniensa nähtäväksi.

Nyt eräs lukiolaispoikien futisvalmentaja on joutunut irtisanoutumaan työstään nolon Facebook-mokan takia. Mainessa asuva Paul Withee nimittäin julkaisi vahingossa käyttäjätilillään alastonkuvansa. Futisvalmentajan oli pitänyt lähettää alastonkuva tyttöystävälleen yksityisviestinä, mutta Withee tajusi pian kuvan lähettämisen jälkeen julkaisseensa sen Facebook-seinällään.

MAINOS (ARTIKKELI JATKUU ALLA)
- -

– Olen nolostunut ja häpeissäni. Sosiaalisessa mediassa pitää olla varovainen, Withee kertoi The Bangor Daily -lehdelle.

Alastonkuva ehti olla miehen Facebook-seinällä vain 10 minuutin ajan, mutta useat futisvalmentajat oppilaat olivat nähneet sen. Oppilaat kertoivat alastonkuvasta vanhemmilleen, jotka puolestaan ilmoittivat epäsoveliaasta kuvasta Oxford Hills -lukion johtokunnalle. Viranomaisten mukaan Withee irtisanoutui tapauksen jälkeen työstään henkilökohtaisten syiden takia.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.

.