2Pac jälleen listaykköseksi

Viihdeuutiset
Toimittaja:

Vuosia sitten kuollut hiphop-artisti Tupac Shakur on jälleen noussut Yhdysvaltojen Billboardin albumilistan kärkeen. Hänen Loyal To The Game-levyn on tuottanut Eminem, joten sekin tuo lisäkiinnostusta albumia kohtaan, varsinkin kun Eminem on myös äänessä. Lisäksi äänessä ovat mm. 50 Cent ja LloydBanks.

Ensimmäisellä viikolla levyä myytiin 330.000 kappaletta. Tuottaja Eminemin oma levy Encore joutui viime viikolla tyytymään albumilistan kolmossijaan.

2Pac on noussut Billboardin listaykköseksi jo kolme kertaa kuolemansa jälkeen. Murhattua hiphop-tähteä onkin usein nimitetty hiphopin marttyyriksi.

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.