Jännitys tiivistyy – kuka kahmii ensi yönä Oscarit?

Viihdeuutiset · Stara.fi

Maailman tunnetuimmat elokuvapalkinnot, Oscarit, jaetaan ensi yönä Suomen aikaa Los Angelesin Kodak-teatterissa jo 80. kerran. Vuoden tärkein palkintogaala tulee tarjoamaan tuttuun tapaan sekä iloisia yllätyksiä ja karvaita pettymyksiä.

Eniten ehdokkuuksia saivat Menetetty maa ja There Will Be Blood, jotka saivat molemmat peräti kahdeksan ehdokkuutta. Ennakkosuosikkina pidetty Sovitus sai seitsemän ehdokkuutta. Elokuva on ehdolla esimerkiksi parhaaksi elokuvaksi, parhaasta muokatusta käsikirjoituksesta ja puvustuksesta sekä leffan teinitähti Saoirse Ronan parhaasta naissivuosasta. Toinen seitsemään ehdokkuuten yltänyt oli jännityselokuva Michael Clayton.

Tärkeimmät neljä Oscar-sarjaa ovat paras mies- ja naisnäyttelijä, paras elokuva ja paras ohjaus. Parhaan elokuvan pystistä kisaavat Sovitus, Juno, Michael Clayton, Menetetty maa ja There Will Be Blood. Parhaasta ohjauksesta kisaavat puolestaan elokuvat There Will Blood, Menetetty maa, Michael Clayton, Juno ja The Diving Bell And The Butterfly.

Parhaan miespääosan pystin saajiksi ovat ehdolla George Clooney, Daniel Day-Lewis, Johnny Depp, Tommy Lee Jones ja Viggo Mortensen. Parhaasta naispääosasta tullaan puolestaan palkitsemaan Cate Blanchett, Julie Christie, Marion Cotillard, Laura Linney tai Ellen Page. Hieman yllättäen Sovitus-elokuvan Keira Knightley ja James McAvoy jäivät molemmat ilman ehdokkuuksia.

Tässä ovat kaikki vuoden 2007 Oscar-ehdokkaat virallisessa englanninkielisessä listauksessa.

Best Motion Picture of the Year

  • Atonement
  • Juno
  • Michael Clayton
  • No Country for Old Men
  • There Will Be Blood

Achievement in Directing

  • Paul Thomas Anderson, There Will Be Blood
  • Joel Coen and Ethan Coen, No Country for Old Men
  • Tony Gilroy, Michael Clayton
  • Jason Reitman, Juno
  • Julian Schnabel, The Diving Bell and the Butterfly

Performance by an Actor in a Leading Role

  • George Clooney, Michael Clayton
  • Daniel Day-Lewis, There Will Be Blood
  • Johnny Depp, Sweeney Todd
  • Tommy Lee Jones, In the Valley of Elah
  • Viggo Mortensen, Eastern Promises

Performance by an Actor in a Supporting Role

  • Casey Affleck, The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford
  • Javier Bardem, No Country for Old Men
  • Philip Seymour Hoffman, Charlie Wilson’s War
  • Hal Holbrook, Into the Wild
  • Tom Wilkinson, Michael Clayton

Performance by an Actress in a Leading Role

  • Cate Blanchett, Elizabeth: The Golden Age
  • Julie Christie, Away from Her
  • Marion Cotillard, La Vie en Rose
  • Laura Linney, The Savages
  • Ellen Page, Juno

Performance by an Actress in a Supporting Role

  • Cate Blanchett, I’m Not There
  • Ruby Dee, American Gangster
  • Saoirse Ronan, Atonement
  • Amy Ryan, Gone Baby Gone
  • Tilda Swinton, Michael Clayton

Best Animated Feature Film of the Year

  • Persepolis
  • Ratatouille
  • Surf’s Up

Original Screenplay

  • Diablo Cody, Juno
  • Nancy Oliver, Lars and the Real Girl
  • Tony Gilroy, Michael Clayton
  • Brad Bird, Ratatouille
  • Tamara Jenkins, The Savages

Adapted Screenplay

  • Christopher Hampton, Atonement
  • Sarah Polley, Away from Her
  • Ronald Harwood, The Diving Bell and the Butterfly
  • Joel Coen & Ethan Coen, No Country for Old Men
  • Paul Thomas Anderson, There Will Be Blood

Best Foreign Language Film of the Year

  • Beaufort (Israel)
  • The Counterfeiters (Austria)
  • Katyn (Poland)
  • Mongol (Kazakhstan)
  • 12 (Russia)

Original Score

  • Atonement: Dario Marianelli
  • The Kite Runner: Alberto Iglesias
  • Michael Clayton: James Newton Howard
  • Ratatouille: Michael Giacchino
  • 3:10 to Yuma: Marco Beltrami

Original Song

  • ”Falling Slowly,” Once: Music and Lyrics by Glen Hansard and: Marketa Irglova
  • ”Happy Working Song,” Enchanted: Music by Alan Menken; Lyrics by Stephen Schwartz
  • ”Raise It Up,” August Rush: Nominees to be determined
  • ”So Close,” Enchanted: Music by Alan Menken; Lyrics by Stephen Schwartz
  • ”That’s How You Know,” Enchanted: Music by Alan Menken; Lyrics by Stephen Schwartz

Achievement in Art Direction

  • American Gangster: Art Direction: Arthur Max; Set Decoration: Beth A. Rubino
  • Atonement: Art Direction: Sarah Greenwood; Set Decoration: Katie Spencer
  • The Golden Compass: Art Direction: Dennis Gassner; Set Decoration: Anna Pinnock
  • Sweeney Todd: Art Direction: Dante Ferretti; Set Decoration: Francesca Lo Schiavo
  • There Will Be Blood: Art Direction: Jack Fisk; Set Decoration: Jim Erickson

 

Achievement in Cinematography

  • The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford: Roger Deakins
  • Atonement: Seamus McGarvey
  • The Diving Bell and the Butterfly: Janusz Kaminski
  • No Country for Old Men: Roger Deakins
  • There Will Be Blood: Robert Elswit

Achievement in Costume Design

  • Across the Universe: Albert Wolsky
  • Atonement: Jacqueline Durran
  • Elizabeth: The Golden Age: Alexandra Byrne
  • La Vie en Rose: Marit Allen
  • Sweeney Todd: Colleen Atwood

Best Documentary Feature

  • No End in Sight
  • Operation Homecoming: Writing the Wartime Experience
  • Sicko
  • Taxi to the Dark Side
  • War/Dance

Best Documentary Short Subject

  • Freeheld
  • La Corona (The Crown)
  • Salim Baba
  • Sari’s Mother

Achievement in Film Editing

  • The Bourne Ultimatum: Christopher Rouse
  • The Diving Bell and the Butterfly: Juliette Welfling
  • Into the Wild: Jay Cassidy
  • No Country for Old Men: Roderick Jaynes
  • There Will Be Blood: Dylan Tichenor

Achievement in Makeup

  • La Vie en Rose: Didier Lavergne and Jan Archibald
  • Norbit: Rick Baker and Kazuhiro Tsuji
  • Pirates of the Caribbean: At World’s End: Ve Neill and Martin Samuel

Best Animated Short Film

  • I Met the Walrus
  • Madame Tutli-Putli
  • My Love (Moya Lyubov)
  • Peter & the Wolf

Best Live-Action Short Film

  • At Night
  • Il Supplente (The Substitute)
  • Le Mozart des Pickpockets (The Mozart of Pickpockets)
  • Tanghi Argentini
  • The Tonto Woman

Achievement in Sound Editing

  • The Bourne Ultimatum: Karen Baker Landers and Per Hallberg
  • No Country for Old Men: Skip Lievsay
  • Ratatouille: Randy Thom and Michael Silvers
  • There Will Be Blood: Matthew Wood
  • Transformers: Ethan Van der Ryn and Mike Hopkins

Achievement in Sound Mixing

  • The Bourne Ultimatum: Scott Millan, David Parker and Kirk Francis
  • No Country for Old Men: Skip Lievsay, Craig Berkey, Greg Orloff and Peter Kurland
  • Ratatouille: Randy Thom, Michael Semanick and Doc Kane
  • 3:10 to Yuma: Paul Massey, David Giammarco and Jim Stuebe
  • Transformers: Kevin O’Connell, Greg P. Russell and Peter J. Devlin

Achievement in Visual Effects

  • The Golden Compass: Michael Fink, Bill Westenhofer, Ben Morris and Trevor Wood
  • Pirates of the Caribbean: At World’s End: John Knoll, Hal Hickel, Charles Gibson and John Frazier
  • Transformers: Scott Farrar, Scott Benza, Russell Earl and John Frazier

Honorary Oscar: Robert Boyle

PS: Seuraa Staraa Instagramissa!

Uusimmat