Paris Hiltonin Facebook-kuvat hakkerille

Viihdeuutiset Kirjoittaja: , toimittaja Ilmoita virheestä, Tietoa meistä
Toimitusperiaatteet

Seurapiirimiljonääri Paris Hilton on jälleen kadottanut henkilökohtaisia kuviaan. Edellisellä kerralla Parisin varastosta vietiin alastonkuvia ja videoita. Tällä kertaa kuvia on päätynyt vääriin käsiin Hiltonin Facebook-sivustolta.

MAINOS ALKAA
MAINOS LOPPUU

Kanadalainen hakkeri on onnistunut pääsemään käsiksi Hiltonin profiilissa olleisiin henkilökohtaisiin kuviin, uutistoimisto AP kertoi. Byron Ng -nimeä käyttävä henkilö onnistui ohittamaan Facebookin turvatoimet ja pääsi katsomaan yksityiseksi määriteltyjä kuvia. Vääriin käsiin päätyi samalla esimerkiksi Hiltonin Barron-veljen sekä Facebookin perustajan Mark Zuckerbergin kuvia.

Hiltonin kuvien joukossa ei ilmeisesti tällä kertaa ollut mukana alastonkuvia. Uutistoimiston mukaan Byronille päätyi esimerkiksi kuvia Parisista juhlimassa Emmy Awards -gaalassa. Hakkeri oli ilmoittanut teostaan ensin uutistoimisto AP:lle, joka ilmoitti asiasta Facebookille. Turvajärjestelmän aukko korjattiin muutamassa tunnissa. Sivuston edustaja on pahoitellut tapahtunutta.

Voit halutessasi lukea Starassa myös lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin tästä aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.