Nylon Beatin Eriniltä soololevy syksyllä

Viihdeuutiset
Toimittaja:

Menestyksekkäästä Nylon Beat -tyttöduosta tuttu Erin Anttila on siirtynyt bändin lopettamisen jälkeen soolouralle, kuten Stara jo viime kesänä uutisoi. Ensi syksynä sooloura pääsee kunnolla vauhtiin, kun Erin julkaisee esikoisalbuminsa.

Levyn nimeä ei ole vielä paljastettu, mutta siltä lohkaistava ensimmäinen single on nimeltään Sarah. Folkpop-tyylinen levy on pääasiassa Erinin omaa käsialaa. Singlejulkaisusta huolimatta varsinainen albumi on vielä työn alla.

Vime kesänä Erin kertoi Staralle, että levy aiottiin julkaista jo viime vuoden syksyksi, mutta sen tekeminen on nyt viivästynyt noin vuodella. Erinillä on irlantilaiset juuret ja tämä kuuluu hänen mukaansa myös musiikissa.

Voit lisätä Staran Googlen ensisijaiseksi lähteeksi klikkaamalla tästä ja ruksittamalla laatikon. Voit myös lukea lisää tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.