Teinibloggaajasta vuoden haetuin julkkis Ruotsissa

Viihdeuutiset
Toimittaja:

Vuoden 2008 haetuimpien Google-listalla nähtiin mielenkiintoinen yllätys, kun ruotsalaisten julkkisnimien ykköseksi nousi 18-vuotias bloggaaja Blondinbella, eli 18-vuotias Isabella Löwengrip.

Naapurimaamme suosituimman blogin ylläpitäjä on noussut maassa superjulkkikseksi, jota haastatellaan usein myös television keskusteluohjelmissa ja jonka kommentoitavaksi yritykset haluavat tuotteitaan.

Nykyisin Isabella Löwengrip pyörittää supersuosittua blogiaan perustamansa Blondinbella AB -osakeyhtiön kautta, sillä blogin mainostulot ovat jo miljoonia kruunuja. Blogin muututtua yritystoiminnaksi kuluttajaviranomaiset ovat kuitenkin ryhtyneet tutkimaan syyllistyykö Blondinbella piilomainontaan.

Googlen haetuimpien ruotsalaisjulkkisten listan kakkosena oli Linda Rosing ja kolmosena Zlatan. Viiden haetuimman joukkoon mahtuivat myös Björn Gustafsson ja Carola Gynning.

Voit lukea lisää juuri tähän artikkeliin liittyvistä teemoista ja aiheista, kuten tai laajemmin samasta aihealueesta Viihdeuutiset -osioistamme.