Äskettäin Helsingissä loppuunmyydyssä Circus-yökerhossa konsertoinut Pitbull julkaisee tänä vuonna vielä kaksi uutta albumia. Espanjankielinen Armando-nimeä kantava albumi julkaistaan jo toukokuun alussa, jonka lisäksi vielä nimeämätön englanninkielinen albumi tullaan julkaisemaan myöhemmin kesällä.
Viime syyskuussa Rebelution-albumin julkaissut artisti on viimeiset kuukaudet hallinnut radio- ja dancelistoja Shut It Down ja Hotel Room Service -kappaleilla, joten uuden albumin myötä miamilaisrappari tulee varmasti jatkamaan vahvasti radio-ja dancelistoilla.
Miamista kotoisin oleva artisti on ehdolla huhtikuussa Puerto Ricossa järjestettävässä Billboard Latin Music Awards -gaalassa kahdessa eri kategoriassa; Vuoden sooloartistin ja Vuoden parhaan kappaleen kategorioissa. Floridassa äänitetty järjestyksessään Pitbullin neljäs albumi on tuonut artistille myös useita muita ehdokkuuksia musiikkialan gaaloissa. Albumilta lohkaistuja I Know You Want Me (Calle Ocho), Hotel Room Service, Krazy ja Shut It Down -singlejä on ladattu maailmanlaajuisesti yli kuusi miljoonaa kertaa ja kappaleet ovat olleet useassa maassa radioiden soitetuimpia kappaleita.
Voit lukea Starassa myös lisää tähän kyseiseen artikkeliin liittyvistä aiheista, kuten Pitbull tai laajemmin aihealueesta Viihdeuutiset.