Top Gear -skandaali paisuu – ohjelma halutaan kieltää

Maailman suosituin autoalan televisio-ohjelma on ollut viime aikoina otsikoissa lähinnä mystisen kuljettajansa The Stigin henkilöllisyyden takia. Eilen kuitenkin uutisoitiin, että ohjelma oli joutunut uusiin ongelmiin, kun juontajat haukkuivat meksikolaisia värikkäin sanakääntein.

------

Meksikon suurlähetystö esitti ohjelman tekijätiimille ja BBC-kanavalle virallisen vaatimuksen anteeksipyynnöstä, koska ohjelman juontajat esittivät autoesittelyn siivellä alatyylisiä väittämiä meksikolaisista. BBC pyysi anteeksi, mutta se ei riittänytkään, sillä nyt suurlähettiläs Eduardo Medina-Mora Icaz vaatii kansainvälistä tutkintaa ja koko ohjelman kieltämistä. Hänen mukaansa ohjelman tulee vastata tekosistaan oikeudessa. Samalla Meksikon radio on asettanut BBC:n boikottiin.

Skandaali sai alkunsa, kun juontajakolmikko totesi meksikolaisten autojen olevan meksikolaisten ihmisten tavoin laiskoja, ylipainoisia, vastuuttomia ja ilmavaivaisia örkkejä, jotka nojailevat aitoihin ja nukkuvat, ja näyttävät reikäisen huovan peittämältä kaktukselta.